Roman Dworak (1959-2014)

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2015_06_RD_01.jpg25 czerwca w Muzeum Ziemi Rawickiej otwarto pośmiertną wystawę twórczości Romana Dworaka, zmarłego w ubiegłym roku artysty rzeźbiarza i malarza.

Wernisaż rozpoczął występ uczennic I LO - Joanna Basy, Jowity Dubickiej i Łucji Skibniewskiej pod kierunkiem prof. Wojciecha Danielczyka. Dyrektor Jacek Jarczewski otwierając wystawę przedstawił sylwetkę artysty. W imieniu rodziny R. Dworaka głos zabrała Danuta Dworzaczek. O artyście mówili także Antoni Suchanecki, który podarował córce Romana portret artysty, burmistrz  Grzegorz Kubik oraz wychowawczyni ze szkoły podstawowej - Janina Szafarczyk.
  Na otwarcie wystawy przybyła dawno niespotykana na tego typu imprezach liczba osób. Wszyscy mogli podpisać się na palecie ze zdjęciem artysy i napisem "Exegi monumentum aere perenius".
  Wystawa ma charakter przekrojowy. Jej komisarz - Joanna Dworak pokazała dzieła artysty z różnych okresów twórczości. Ponadto przedstawiono także dokumentację jego dzieł w obiektach sakralnych
  Podczas wernisażu można było także oglądać w ratuszowym holu film o artyście.
  Roman Dworak od 1983 roku prowadził w Rawiczu Pracownię „Rzeźba – Malarstwo Dworak”.  Zajmował się rzeźbą, malarstwem, projektowaniem ołtarzy, drogi krzyżowej, kapliczek, tablic pamiątkowych. Na początku lat 80. XX wieku współtworzył w Rawiczu grupę artystyczną „URBI”, później „BĘKART”. Podstawą jego działalności było projektowanie oraz wykonywanie rzeźb nowoczesnych, klasycznych i sakralnych. Zajmował się również malarstwem obrazów olejnych, akwarelą, grafiką, pisaniem ikon oraz medalierstwem we współpracy z odlewnią metali kolorowych. W ostatnich latach skupił się na projektowaniu i realizacji dużych prac dla polskich kościołów, takich jak ołtarze i stacje drogi krzyżowej. Prace Romana Dworaka były wystawiane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się w galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Australii, Arabii Saudyjskiej, Watykanie i przede wszystkim w Polsce. W 2013 roku otrzymał za całokształt twórczości „Kryształową Kulę” – Nagrodę Kulturalną Miasta i Gminy Rawicz.
Zdjęcia z wernisażu obejrzyj tutaj.