Rawicki Jarmark Bożonarodzeniowy

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2016_12_BN_2016_81.jpg10 grudnia na rawickim rynku odbył się IV Rawicki Jarmark Bożonarodzeniowy, a w jego ramach między innymi kiermasz wyrobów rękodzielniczych.

Początki niedługiej tradycji obecnych jarmarków świątecznych w naszym mieście sięgają 2012 roku. Podczas finisażu wystawy wielkanocnych dekoracji wykonanych przez słuchaczy Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dyrektor MZR Jacek Jarczewski zapowiedział promowanie miejscowego rękodzieła poprzez jarmarki. W 2013 roku odbyły się pierwsze jarmarki – wielkanocny i bożonarodzeniowy, których głównym organizatorem było Muzeum Ziemi Rawickiej. W kolejnych latach rawickie jarmarki rozrosły się, a ich głównym organizatorem stał się Urząd Miejski Gminy Rawicz.

W tegorocznym jarmarku, w którym MZR jako współorganizator koordynowało sprawy związane z kiermaszem wyrobów rękodzielniczych, wzięła udział rekordowa liczba wystawców (blisko 60.) z: Rawicza, Miejskiej Górki, Chojna, Leszna, Pakosławia, Milicza, Smolic, Kawcza, Krotoszyna, Wińska (LGD Kraina Łęgów Odrzańskich), Kalisza. Oprócz indywidualnych wystawców swoje produkty oferowały organizacje: Centrum Integracji Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rawiczu, Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce, drużyny Związku Harcerstwa Polskiego, Koło Pszczelarzy w Rawiczu, Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie „Z Nadzieją w Przyszłość”, Lawendowy Łaszczyn. Bardzo bogaty był też asortyment produktów i wyrobów. Na stoiskach w drewnianych domkach oraz namiotach można było kupić ozdoby świąteczne ze szkła, drewna, słomy, filcu, wosku, papieru, szyszek, wyroby z wikliny, ceramikę, zabawki z drewna, zabawki ręcznie szyte, lampiony, wyroby witrażowe, rzeźby z drewna, biżuterię z kamieni i minerałów, produkty z motywami etno. Nie zabrakło też ciastek, pierników, przetworów i innych smakołyków.

Zdjęcia z kiermaszu można obejrzeć tutaj.