Ratuszowa Noc Muzeów

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2017_05_NM_2017_34.jpgTegoroczna Noc Muzeów w Rawiczu, mimo braku możliwości zwiedzania ekspozycji stałej Muzeum Ziemi Rawickiej spowodowanej pracami remontowymi pomieszczeń za kratą, dała licznym odwiedzającym ratusz możliwość skorzystania z sześciogodzinnego programu przeznaczonego dla dzieci i dorosłych.

Najmłodsi uczestniczyli w holu w warsztatach malowania, etnodizajnu, origami, ozdabiania kamieni metodą dekupażu, witrażu. Można było obejrzeć pokazy rzeźbienia w drewnie i wyplatania koszyków. Uwagę przyciągała efektowna makieta kolejki elektrycznej. Przed ratuszem dzieci bawiły się tworząc wielkie bańki mydlane. W straganach swoje wytwory pokazywali i sprzedawali zaprzyjaźnieni z muzeum wystawcy.

W Sali Portretowej dla koneserów muzyki przygotowano recital organowy Dariusza Hajdukiewicza z Białegostoku. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie - Filii w Białymstoku w klasie: organów prof. Marii Terleckiej, fortepianu prof. Andrzeja Czemiela, klawesynu Elżbiety Adamczyk oraz improwizacji organowej prof. Zbigniewa Popielskiego, gdzie uzyskał w roku 2001 dyplom z wyróżnieniem. Ukończył też Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego z zakresu stylowego wykonawstwa muzyki dawnej, a także uczestniczył w wielokrotnie w międzynarodowych mistrzowskich kursach interpretacji. W Rawiczu Dariusz Hajdukiewicz przedstawił przykłady europejskiej muzyki organowej z różnych epok, kończąc na współczesnych kompozycjach nawiązujących do muzyki dawnej. Po koncercie wyjaśniał tajniki swego niezwykłego instrumentu o nazwie Truhenorgel. Są to 3-głosowe organy skrzyniowe, wykonane na specjalne zamówienie przez Johannesa Kirchera z Heidelbergu, jedyne w Polsce.

Również w Sali Portretowej ogłoszone zostały wyniki III Amatorskiego Konkursu Plastycznego. Jury w składzie: prof. n. dr hab. Jacek Jarczewski - kierownik Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Adriana Miara - dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej, Tomasz Bzdęga - główny instruktor Domu Kultury w Rawiczu, Henryk Pawłowski - główny specjalista Muzeum Ziemi Rawickiej po obejrzeniu 66. prac 26. autorów postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody oraz siedem równorzędnych wyróżnień:

NAGRODA - Antoni Suchanecki

za obraz „Wyrocznia”,

NAGRODA - Elżbieta Szajerka

za obraz bez tytułu,

NAGRODA - Jacek Urbaniak

za rzeźbę „Głowa” oraz obraz „Abstrakcja”,

WYRÓŻNIENIA:

Joanna Kot „Martwa natura”,

Halina Murkowska „Zawilce”,

Jolanta Skowron „Spokój”,

Helena Szczypko „Dom Kultury w Rawiczu”,

Monika Szymałka „A tego nie ogarniesz”,

Katarzyna Tomczak „(Nie)obecność”,

Eugenia Anna Wieczorek „Ogród marzeń”.

Nagrody wręczyli: dyr. Adriana Miara, prof. Jacek Jarczewski, starosta Adam Sperzyński i burmistrz Grzegorz Kubik. Nagrody sponsorowali: Muzeum Ziemi Rawickiej, Dom Kultury w Rawiczu, Powiat Rawicki, Gmina Rawicz.

W ratuszowym holu na piętrze otwarto wystawę pokonkursową, której towarzyszy katalog.

Kolejnym punktem programu był wernisaż fotografii Piotra Dębińskiego, artysty urodzonego w Zduńskiej Woli. W latach 1988-1993 studiował w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w 1993 roku w Pracowni Fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego oraz w Pracowni Grafiki Reklamowej prof. Bogusława Balickiego. Zajmuje się fotografią i grafiką projektową. W Rawiczu pokazał fotografie z cyklu „Residents”, który powstaje już ponad 10 lat. Artysta opowiadał podczas wernisażu o koncepcji cyklu, na który składają się niezwykłe obrazy zwykłej Łodzi. Wystawa Piotra Dębińskiego zainaugurowała w przejętej przez muzeum po USC dawnej sali ślubów działalność wystawienniczą. Galeria pełni też funkcję sali audiowizualnej – podczas wernisażu wyświetlano przygotowaną przez artystę prezentację.

Obie wystawy można zwiedzać na ratuszowym piętrze do 20 czerwca 2017 roku.

Tegoroczną Noc Muzeów zakończyło zwiedzanie wyremontowanej Sali Portretowej oraz reprezentacyjnego gabinetu burmistrza. Szczególnie to drugie pomieszczenie cieszyło się zainteresowaniem gości, ponieważ po raz pierwszy udostępnione zostało do zwiedzania. O historii sal opowiadali pracownicy muzeum.

Muzeum Ziemi Rawickiej składa serdeczne podziękowanie osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji Nocy Muzeów.

Zapraszamy za rok!

Zdjęcia z imprez Nocy Muzeów 2017 można obejrzeć tutaj.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje

Najnowsze informacje Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje