Przeszłość i przyszłość rawickiego sportu

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2013_04_sport10.jpg9 kwietnia w Muzeum Ziemi Rawickiej otwarto wystawę „90-lecie sportu w Rawiczu”. Wernisaż połączony był z wręczeniem stypendiów sportowych Burmistrza Gminy Rawicz "Nadzieje Olimpijskie".

W Sali Portretowej młodym sportowcom, ich rodzicom, zaproszonym gościom wiceburmistrz Piotr Domaniecki przedstawił zarys dziejów rawickiego sportu w roku jubileuszu. Burmistrz Tadeusz Pawłowski wręczył dyplomy potwierdzające przyznanie rocznego stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe 27. młodym zawodnikom rawickich klubów, uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Otrzymali je: Maria Ilnicka , Natalia Susła, Maria Chrustek, Kamila Żurek, Dagmara Jernaś, Weronika Woźniak (wszystkie - koszykówka, Uczniowski Klub Sportowy OLIMP), Zuzanna Lis, Michał Chudy, Adam Rojda (wszyscy - pływanie, Uczniowski Pływacki Klub Sportowy Wodnik), Paweł Pieprzyk, Sonia Wojtal, Krzysztof Radzimski, Marcin Stachowiak, Patryk Neumann, Barbara Owczarz (wszyscy - strzelectwo sportowe, Rawicki Klub Sportowy Bock), Joanna Jurkowska (karate, Rawicki Klub Karate Surem), Tobiasz Szynalski, Jakub Klima, Sebastian Groblewicz, Dominika Gubańska (wszyscy – judo, Uczniowski Klub Sportowy OLIMP), Sebastian Naglik, Marika Kaczmarek, Marcin Cieślikowski, Maciej Juchnowicz, Mateusz Samiło, Anna Samól, Przemysław Waściński (wszyscy - lekkoatletyka, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Kadet). Łącznie na stypendia gmina przeznaczyła w tym roku ponad 32 tys. zł.
  Otwarcia wystawy dokonał prof. Jacek Jarczewski, dyrektor MZR. Pokazano na niej po raz pierwszy pamiątki po żużlowcu Florianie Kapale, które pod koniec ubiegłego roku podarowała Muzeum Ziemi Rawickiej Danuta Kapałowa. O tym, jak doszło do tego faktu, opowiedział Tomasz Organistka. To właśnie dzięki niemu doszło do przekazania cennych pamiątek. W imieniu rodziny Floriana Kapały za zorganizowanie wystawy podziękowała pani Pudliszak. Poinformowała także o przekazaniu muzeum kolejnego daru – kroniki dokumentującej karierę Floriana Kapały.
  Na wystawie przedstawiono także materiały ikonograficzne ze zbiorów MZR obrazujące historię rawickiego sportu. W ramach współpracy muzeum z Urzędem Miejskim Gminy Rawicz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rawiczu zaproszono także do udziału w wystawie – w związku z obchodami 90-lecia sportu w naszym mieście - rawickie kluby sportowe. Cenne trofea sportowe oraz materiały ilustrujące działalność przedstawiły: Rawicki Klub Sportowy Kolejarz Rawag, Klub Piłkarski Rawia, Rawicki Koszykarski Klub Sportowy Rawia, Uczniowski Pływacki Klub Sportowy Wodnik Rawicz, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Kadet, Rawicki Uczniowski Klub Sportowy Korona Rawbud, Klub Sportowy Bock. Wśród pokazanych trofeów znalazł się m.in. złoty medal zdobyty w ubiegłym roku przez Karolinę Kucharczyk na XIV Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie.
  Wystawa w MZR będzie czynna do końca kwietnia.
  Zdjęcia z wernisażu (foto Henryk Pawłowski) obejrzyj tutaj.
  O historii rawickiego sportu czytaj tutaj.

Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje

Najnowsze informacje Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje