Adamczyk i Leśnik - razem ale osobno

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2013_06_AL_01.jpgNajnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Rawickiej zatytułowana jest „Między Rawiczem a Poznaniem”. Jej wernisaż z udziałem artystów prezentujących obrazy – Witolda Adamczyka i Andrzeja Leśnika - miał miejsce 25 czerwca.

Witold Adamczyk to twórca znany w Rawiczu, miał już tu wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Studia ukończył w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi dyplomem z malarstwa w pracowni prof. J. Bigoszewskiego w 1992 roku. W 2002 roku powołał do życia Gimnazjalną Galerię na Piętrze w Gimnazjum w Sierakowie, gdzie na co dzień uczy plastyki. Ma na swoim koncie wystawy w prestiżowych galeriach w kraju i zagranicą. W 2011 roku został laureatem „Kryształowej Kuli” - rawickiej nagrody kulturalnej. W 2013 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej - sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
  Andrzej Leśnik ukończył w 1984 roku studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) dyplomem w zakresie malarstwa w pracowni prof. W. Dudkowiaka, as. B. Wojtasiak. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje na Wildzie w Poznaniu. Jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierownikiem studiów niestacjonarnych na Wydziale Edukacji Artystycznej.
  Obu artystów połączyły studnia doktoranckie – prof. Leśnik był promotorem pracy Adamczyka. Ale znali się już wcześniej z plenerów i wystaw (Leśnik zresztą wystawiał już w Rawiczu swoje prace podczas jednej z edycji Rawickich Mostów Sztuki). Dyskusje w trakcie studiów doktoranckich bardzo ich zbliżyły i okazało się, że mają pokrewne artystycznie dusze. Pomysł wspólnej wystawy w Rawiczu zrodził się więc bardzo naturalnie. Nieprzypadkowo też na wystawie pokazali swoje obrazy nie w oddzielnych salach. Mimo bezpośredniego sąsiedztwa, to obrazy różne, choć wyrastające z tej samej tradycji. Leśnik zaprezentował prace głównie z ostatnich dwóch lat z cyklu "Pamięć zapisu", w których dąży do maksymalnego oczyszczenia obrazu, aby dojść do jego cech najistotniejszych. Adamczyk również pokazał prace z ostatnich dwóch lat. Podczas wernisażu mówił o swojej drodze od tematu stogów, słońc i księżyców ku czystej abstrakcji.
  Wystawę można oglądać do 20 lipca.
  Zdjęcia z wernisażu (Foto HP) obejrzyj tutaj.