Pejzaże wewnętrzne

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_04_DG_19.jpgW Muzeum Ziemi Rawickiej swoją wystawę obrazów zatytułowaną "Pejzaże" otworzyła 25 kwietnia Dorota Bernady-Galantowicz.

Z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem, prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Rawiczu. Swoje zainteresowania artystyczne początkowo traktowała hobbistycznie. W 2011 roku rozpoczęła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, które ukończyła w 2013 roku. Część pokazywanych na wystawie w muzeum obrazów powstała na przegląd dyplomowy zatytułowany "Pejzaże geologiczne".
    Obrazy Galantowicz-Bernady to malarstwo materii. Początkowo stosowała jako podobrazia powierzchnie kartonowe i drewniane, potem - płócienne. Jej "Kompozycje" i Pejzaże geologiczne" to brikolaże, w których farby olejne łączone są z różnymi lakierami, klejami, werniksami, ale także elementami natury - muszelkami, kamieniami, bursztynem, zaschniętymi roślinami. Ich trójwymiarowość podkreślają również zestawienia barw. Kolor bowiem jest dla artystki równie ważny jak struktura.
    "Nie maluję rzeczywistości, ale i nie zrywam z nią kontaktu" - napisała Bernady-Galantowicz w katalogu wystawy. W istocie - pośród barwnych, trójwymiarowych faktur pojawiają się od czasu do czasu zarysy kwiatów, drzew czy sylwetki ludzkiej. I choć nawet niektóre tytuły sugerują, że są to krajobrazy, tak naprawdę to pejzaże wewnętrzne. Pełne rozedrganych emocji, niepokoju, ale też melancholii.
  Wystawę można oglądać do 10 maja.
  Zdjęcia z wernisażu obejrzyj tutaj.
(HP)

Muzeum Narodowe w Poznaniu - najnowsze informacje