Wystawa na jubileusz Policji

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_07_policja_wystawa_05.jpgPo uroczystej zbiórce w ratuszu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu z okazji Święta Policji, dokonano w Muzeum Ziemi Rawickiej 25 lipca symbolicznego otwarcia wystawy "95 lat Policji Państwowej".

Otwierając wystawę dyrektor Jacek Jarczewski przekazał insp. Krzysztofowi Nowakowi, komendantowi powiatowemu Policji, jedną z przygotowanych na ekspozycję plansz, upamiętniających Gustava Friedericiego, fundatora gmachu, który od lat pięćdziesiątych XX wieku jest siedzibą komendy Policji.
  Na wystawie pokazano głównie eksponaty pochodzące ze zbiorów Izby Tradycji i Historii Policji przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a ponadto - udostępnione z komendy powiatowej w Rawiczu i znajdujące się w zbiorach własnych muzeum. Jednym z najbardziej efektownych obiektów prezentowanych na wystawie jest motocykl honda. Taki model służył funkcjonariuszom m.in. podczas eskorty papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. Do najcenniejszych eksponatów należą te, które wiążą się z początkami Policji Państwowej, jak np. mapa Komendy Okręgowej Policji Państwowej w Poznaniu z 1921 roku, przedwojenne mundury funkcjonariuszy, zdjęcia, dokumenty z okresu międzywojennego. Fragment wystawy poświęcony jest policjantom pomordowanym w Katyniu. Z czasów Milicji Obywatelskiej pochodzą mundury i wyposażenie, m.in. formacji ZOMO, legitymacje, odznaczenia oraz sprzęt wykorzystywany na co dzień w działaniach operacyjnych. Na wystawie nie zabrakło też mundurów i ekwipunku z czasów Policji w III RP, m.in. formacji lotniczej.
  Wystawę można oglądać do 20 sierpnia.
  Zdjęcia z wernisażu obejrzyj tutaj.